Saplaisājuši šamota jeb ugunsizturīgie ķieģeļi krāsnī: kā rīkoties?
Ja Jums ir malkas krāsns vai cita veida kurināma krāsns, iespējams, esat pamanījis/ -usi saplaisājušus šamota ķieģeļus. Bet neuztraucieties! Šis nav nekas neparasts. Šeit ir daži padomi, kā rīkoties, ja notikusi šāda situācija un kā novērst nākotnes problēmas.

 

Kā darbojas ugunsizturīgie ķieģeļi?

 

Ugunsizturīgie ķieģeļi ir svarīga sastāvdaļa malkas krāsnī vai citā kurināmajā ierīcē. Tie nodrošina vienmērīgu siltuma sadalījumu un ilgstošu ierīces izmantošanu ar mazu nolietojumu. Tomēr, laika gaitā tie var saplaisāt vai radīt plaisas, jo tie ir pakļauti temperatūras izmaiņām un citiem faktoriem.

 

Kāpēc ugunsizturīgie ķieģeļi plaisā?

 

Vairums ugunsizturīgo ķieģeļu ir izgatavoti no vermikulīta plātnes vai apdedzināta māla. Tomēr, neatkarīgi no izmantojamā materiāla, tie visi ir pakļauti termiskam izplešanās procesam, kas var izraisīt plaisas vai saplaisāšanu.

 

Ko darīt, ja atrodat salauztu ugunsdrošu ķieģeli?

 

Ja atrodat saplaisājušu ķieģeli, nav jāuztraucas. Ja plaisa ir neliela, varat turpināt izmantot krāsni. Tomēr, ja plaisa kļūst lielāka, to labāk ir nomainīt.

 

Kā nomainīt salauztu ugunsdrošu ķieģeli?

 

Nomainīt saplaisājušo ķieģeli nav sarežģīti. Varat iegādāties jaunu ķieģeli no Ceplis vai krāsns rezerves daļu veikala. Pēc vecā ķieģeļa noņemšanas un tā vietas iztīrīšanas, jauno ķieģeli varat uzstādīt saskaņā ar ražotāja norādījumiem.

 

Vai ugunsizturīgajiem ķieģeļiem ir garantija?

 

Diemžēl ugunsizturīgajiem ķieģeļiem reti kad ir garantija. Tie ir pakļauti lielam
nolietojumam un temperatūras izmaiņām, tāpēc ir maz ticams, ka saņemsiet nomaiņu bez maksas, pat ja ķieģelis ir mazlietots.

 

Vai var novērst ugunsizturīgo ķieģeļu plaisāšanu?

 

Lai arī nav 100% garantijas pret ugunsizturīgo ķieģeļu plaisāšanu, taču var samazināt ķieģeļu saplaisāšanas risku. Pareiza krāsns uzstādīšana un rūpīga kurināmā iekraušana var palīdzēt novērst bojājumus.

 

Šis ir noderīgs ceļvedis, kā rīkoties ar saplaisājušiem šamota ķieģeļiem Jūsu mājas krāsnī. Turpiniet rūpēties par savu krāsni un baudiet siltumu!